Kontakty z dzieckiem – Prawo Rodzinne Opole
Kontakt z dzieckiem – kiedy można uregulować
Rodzice i ich dziecko mają prawo, a nawet wręcz obowiązek utrzymywać ze sobą kontakty. Nawiązuje to do wszystkich relacji, niezależnie od tego, czy rodzice dziecka byli lub nadal pozostają w związku małżeńskim. Znamienne jest to, że prawo do kontaktów z dzieckiem jest niezależne od wykonywania władzy rodzicielskiej.
Często dochodzi do sytuacji, gdzie jeden z rodziców utrudnia drugiemu rodzicowi kontakt z dzieckiem. Jeśli rodzice nie są w stanie wypracować wspólnego porozumienia, to można zwrócić się do sądu o uregulowanie kontaktów z dzieckiem. Na marginesie, prawo do kontaktów z dzieckiem przysługuje także rodzeństwu, dziadkom i powinowatym, którzy sprawowali opiekę nad dzieckiem przez dłuższy czas.
Co powinno znaleźć się we wniosku?
Bardzo ważny jest szczegółowy opis kontaktów. Należy unikać podawania konkretnych dat, a raczej skupić się na ogólnym wskazywaniu dni/okresu, np. w czasie weekendu, świąt, wakacji, ferii, w których chcemy spędzić czas z dzieckiem. Przydatne jest także wskazanie sposobu kontaktów, tzn. czy będziemy odwiedzać dziecko w jego miejscu zamieszkania, czy też odbierać dziecko od drugiego rodzica i zabierać je ze sobą. Jeżeli pomimo sądowego uregulowania kontaktów, drugi rodzic odmawia spotkań z dzieckiem, to nic straconego – można złożyć do sądu wniosek zagrożenie nakazem zapłaty, jednak będzie to kwalifikowane jako odrębne postępowanie. Sąd, uwzględniając taki wniosek, nakaże rodzicowi zapłatę określonej sumy pieniężnej na rzecz drugiego rodzica za każdorazowe naruszenie ciążącego obowiązku.
Jak pomagamy?
Będziemy jasno tłumaczyli Ci wszystkie wątpliwości, które nasuną się przed, jak i w toku sprawy. Jesteśmy z Tobą w stałym kontakcie, zajmujemy się wszelkimi formalnościami i godnie reprezentujemy przed właściwym sądem. Pomożemy uporządkować Ci wszystkie Twoje sprawy i rozwiązać powstałe problemy!
Zostaw swój telefon, skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h.