Zadzwoń lub napisz do nas
Kontakt z kancelarią adwokacką Opole – SLM Adwokaci
O upadłości konsumenckiej słyszało wielu z nas, jednak nie każdy wie, na czym polega ta specjalna procedura sądowa, która pozwala na oddłużenie osób nie radzących sobie ze spłatą zobowiązań. Co roku mamy do czynienia z nowelizacjami, które w głównej mierze mają za zadanie uprościć przebieg całego procesu. Czego dotyczą i czy są one korzystne dla osób niewypłacalnych? O tym dowiesz się z naszego dzisiejszego wpisu.
Upadłość konsumencka – co to jest
Dzięki nowym przepisom istnieje możliwość dużo prostszego ogłoszenia upadłości konsumenckiej niż do tej pory. Pozwala to na łatwe i szybsze wyjście z trudnej sytuacji, gdy brakuje nam pieniędzy na spłacenie rat kredytu hipotecznego lub innego zobowiązania.
Nim rozpoczniemy dalsze wyjaśnienia, warto podkreślić, czym jest upadłość konsumencka i kiedy warto z niej skorzystać.
Za upadłość konsumencką uważa się postępowanie sądowe skierowane wyłącznie do osób prywatnych nie prowadzących swojej działalności. Oznacza to, że każdy przedsiębiorca nie będzie mógł skorzystać z tej możliwości.
Za osobę z możliwością starania się o upadłość konsumencką uważa się kogoś niewypłacalnego, czyli niebędącego w stanie uregulować swoich zobowiązań od co najmniej 3 miesięcy.
Za główne cele postępowania upadłościowego uważa się oddłużenie mające polegać na:
zaspokojeniu wierzyciela np. z majątku dłużnika,
umorzenie części lub całości długów.
Według nowych przepisów, sądy nie będą oddalać wniosków o upadłości osób doprowadzających do swojego zadłużenia w sposób umyślny lub wskutek niedbalstwa. W praktyce oznacza to, że jeśli w sposób nieprzemyślany korzystałeś z kredytów i pożyczek masz prawo złożyć wniosek o upadłość konsumencką.
Niewypłacalność konsumenta – kiedy mamy z nią do czynienia
Za niewypłacalnego konsumenta uznaje się taką osobą, której miesięczne wynagrodzenie jest zbyt niskie, aby pokryć wydatki związane z utrzymaniem i spłatą długów.
Wraz z wejściem nowelizacji ustawy o upadłości konsumenckiej, zaczęto zauważać wzrost liczby zgłoszeń, jednak wielu ekspertów fakt ten wynika z nieznajomości prawa oraz braku dogłębnej analizy pozwalającej na zbadanie swojej sytuacji finansowej.
Kto może ogłosić upadłość konsumencką i jak to zrobić
Znając już najważniejsze informacje związane z upadłością konsumencką, należy rozwiać wątpliwości i wskazać kto w roku 2022 może ogłosić upadłość konsumencką.
Ogłoszenie upadłości fizycznej odbywa się w sądzie, dlatego też konieczne jest odpowiednie wniesienie sprawy, tak by mogła ona być pozytywnie rozpatrzona. Co ważne, wniosek może zostać złożony zarówno przez dłużnika, jak i jego wierzyciela. Należy również podkreślić, że w momencie rozpoczęcia sprawy w sądzie, dłużnik nie ma realnych możliwości spłacenia zaległych zobowiązań.
Kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej
Istnieje kilka powodów, dla których Twój wniosek o upadłość konsumencką może zostać oddalony i wynika on z kilku powodów:
- dłużnik jest akcjonariuszem lub komandytariuszem odpowiadającym także za długi spółki,
- dłużnik jest niewypłacalny, ale jego zaległości dotyczą okresu krótszego niż 3 miesiące,
- w ciągu ostatnich 10 lat dłużnik złożył wniosek o upadłość i została ona głoszona, przy czym część lub całość zobowiązań została umorzona,
- w ciągu ostatnich 10 lat dłużnik dokonał czynności skutkujących pokrzywdzonemu wierzycielowi – przekazał nieruchomość bliskiej osobie w celu uniknięcia jej zajęcia przez komornika.
Dzisiejszy wpis jest pierwszą częścią, z dwóch które mają na celu przybliżyć czytelnikom problem upadłości konsumenckiej.
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej skutecznego i dobrego adwokata, skontaktuj się z nami. Oferujemy Ci opiekę prawną na najwyższym poziomie. SLM Adwokaci – Kancelaria Adwokacka Opole.
Zobacz pozostałe wpisy blogowe – Prawo Cywilne
Co grozi za potrącenie pieszego poza pasami?
Zadzwoń lub napisz do nas Kontakt z kancelarią adwokacką Opole – SLM AdwokaciPotrącenie pieszego, zwłaszcza poza wyznaczonym przejściem, jest jednym z najpoważniejszych incydentów drogowych, które mogą prowadzić do surowych konsekwencji prawnych. Kierowcy,...
Co grozi za przekształcenie budynku gospodarczego w mieszkalny?
Zadzwoń lub napisz do nas Kontakt z kancelarią adwokacką Opole – SLM AdwokaciW Polsce przekształcenie budynku gospodarczego na mieszkalny wiąże się z koniecznością spełnienia szeregu wymogów prawnych i formalnych. Chociaż budynek gospodarczy może wydawać...
Co grozi za sprzedaż auta zajętego przez komornika?
Zadzwoń lub napisz do nas Kontakt z kancelarią adwokacką Opole – SLM AdwokaciSprzedaż samochodu zajętego przez komornika to poważne naruszenie prawa, które niesie za sobą określone konsekwencje prawne. W polskim systemie prawnym samochód zajęty...