Zadzwoń lub napisz do nas
Kontakt z kancelarią adwokacką Opole – SLM Adwokaci
Pragniesz wziąć ślub na własnych warunkach, bez przysięgania przed Bogiem i podpisywaniem dokumentów w Urzędzie Stanu Cywilnego? Alternatywą dla obu uroczystości jest tzw. ślub humanistyczny. Jest on obecnie niezwykle popularny wśród młodych osób, które marzą o bajkowych zaślubinach na łonie natury, w otoczeniu najbliższych osób. Niestety tego typu ceremonia nie niesie ze sobą żadnych skutków prawnych. Jak temu zaradzić? Odpowiadamy poniżej!
Co to jest ślub humanistyczny
Ślub humanistyczny stanowi jedną z czterech form zawarcia związku małżeńskiego. Niestety jako jedyny nie niesie ze sobą skutków prawnych. Do pozostałej trójki zalicza się ślub kościelny, cywilny oraz konkordatowy. Popularność ślubu humanistycznego związana jest przede wszystkim z faktem, że mogą go zawrzeć osoby nie utożsamiające się z żadną wiarą i wyznaniem. Jest on również alternatywą dla ślubu cywilnego, ponieważ mimo braku formalności, młoda para nadal ma prawo do złożenia przed sobą przysięgi małżeńskiej. Osobą odpowiedzialną za koordynację i przeprowadzenie ceremonii zaślubin jest “celebrans”.
W Polsce ten rodzaj zawarcia związku małżeńskiego traktowany jest jako “ceremonia przejścia” o charakterze społecznym i wspólnotowym.
Nie istnieje jeden konkretny schemat przeprowadzenia ślubu humanistycznego, gdyż jego charakter i forma uzależniona jest od indywidualnych preferencji danej pary.
Ślub humanistyczny z cywilnym
Ślub humanistyczny w odróżnieniu od ślubów kościelnych i religijnych nie skupia się na aspekcie duchowym. lecz na człowieku, relacjach społecznych i międzyludzkich.
Jak już wcześniej wspominaliśmy, ślub humanistyczny nie wywołuje w sobie skutków prawnych, ponieważ te zostały przewidziane dla ślubów cywilnych oraz konkordatowych. Istnieje jednak alternatywa, która połączy w sobie aspekty ślubu w plenerze i zostanie zachowana prawomocność.
Urzędy Stanu Cywilnego postanowiły wyjść na przeciw potrzebom par młodych, które marzyły o ceremonii zaślubin poza urzędową salą. Jednak istnieje kilka zasad, by do takiego ślubu mogło dojść:
- wybrane miejsce musi pozwalać na zachowanie uroczystego charakteru oraz zapewnić bezpieczeństwo osób wstępujących w związek małżeński,
- należy uiścić dodatkową opłatę w wysokości 1000 zł,
- ślub może odbyć się jedynie w godzinach funkcjonowania urzędu stanu cywilnego.
I chociaż ślub humanistyczny brzmi jak spełnienie marzeń, należy wziąć pod uwagę fakt, że nie przyniesie on wymiernych skutków, które związane są z zawarcie związku małżeńskiego w sposób kościelny, cywilny lub konkordatowy.
Zobacz pozostałe wpisy blogowe – Prawo Cywilne
Co grozi za pobicie
Zadzwoń lub napisz do nas Kontakt z kancelarią adwokacką Opole – SLM AdwokaciWedług obowiązujących przepisów prawa, przestępstwa dzielimy według pewnych kryteriów. Jednym z nich jest przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności, co z kolei możemy podzielić na...
Jak wygrać ze Skarbem Państwa 2,3 mln zł
Zadzwoń lub napisz do nas Kontakt z kancelarią adwokacką Opole – SLM AdwokaciJeśli myślisz, że w sprawach przeciwko Skarbowi Państwa, gminie, ZUS, wielkim korporacjom - nie masz żadnych szans, bo "oni to na pewno wynajmują najlepszych prawników" / "mają...
Fotowoltaika – odszkodowanie za wadliwą instalację (wideo)
Zadzwoń lub napisz do nas Kontakt z kancelarią adwokacką Opole – SLM AdwokaciWadliwa instalacja fotowoltaiczna a odszkodowanie Instalacja fotowoltaiczna to coraz popularniejszy sposób na pozyskiwanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł. Jednak jak każda...