Zadzwoń lub napisz do nas
Kontakt z kancelarią adwokacką Opole – SLM Adwokaci
Podrobienie podpisu uznaje się za jedną z najczęstszych form fałszowania dokumentów. I chociaż mogłoby się wydawać, że postawienie za kogoś parafki lub podpisu to nic takiego, to należy zdawać sobie sprawę z tego, że jest to czyn uważany za przestępstwo, za które może grozić nawet kara pozbawienia wolności.
Podrobienie podpisu to czyn zabroniony, regulowany art. 270 § 1 Kodeksu Karnego. Artykuł ten mówi, że podrobienie dokumentu lub używanie sfałszowanej wersji jako autentycznej może być obarczone karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności od 3 miesięcy nawet do 5 lat.
Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie konsekwencje prawne grożą Ci za dopuszczenie się podrobienia podpisu koniecznie zapoznaj się z poniższym tekstem.
Kiedy mówimy o podrobieniu podpisu
Podrobienie podpisu w rozumieniu prawa karnego ma miejsce wówczas, gdy zostaną spełnione odpowiednie przesłanki. Mowa tutaj o podpisu na dokumencie zdefiniowanym przez art. 115 § 14 Kodeksu Karnego.
“Dokument to przedmiot lub inny zapisany nośnika informacji, z którym jest związane określone prawo, albo który ze względu na zawartą w nim treść, stanowi dowód prawa, stosunku prawnego lub okoliczności mającej znaczenie prawne.”
W praktyce oznacza to, że dokumentem nie jest jedynie pismo urzędowe, czy umowa, ale także lista obecności w pracy, różnego rodzaju bilety, oświadczenia, czy usprawiedliwienia.
Podrobienie, czy przerobienie podpisu
Mówiąc o sfałszowaniu podpisu można mieć na uwadze różne rozumienie tego stwierdzenia. Jednym z nich jest podrobienie, drugim przerobienie.
- Podrobienie to inaczej stworzenie nie swojego podpisu od zera.
- Podrobienie jest modyfikacją oryginalnego podpisu.
Co istotne, oba czyny podlegają podobnym konsekwencją prawnym i są stanowczo zabronione.
Kary za podrobienie podpisu
Podrobienie podpisu może grozić karą grzywny, ale także w skrajnych przypadkach – orzeczeniem przez sąd kary pozbawienia wolności do 5 lat. To jakie konsekwencje prawne zostaną nałożone na sprawcę zależy przede wszystkim od ciężaru popełnionego przez niego przestępstwa.
Czy ćwiczenie czyjegoś podpisu jest karalne?
Warto wspomnieć także, że ćwiczenie czyjegoś podpisu również jest karalne. Informacje na ten temat można znaleźć w art. 270 § 4 Kodeksu Karnego. W tym przypadku osoba dopuszczająca się tego typu czynu uznawana jest za kogoś kto prowadzi przygotowania mające na celu w przyszłości doprowadzić do popełnienia przestępstwa. Oznacza to, że może ona podlegać karze grzywny, a także ograniczenia wolności do 2 lat.
Karalne jest również przechowywanie roboczych wersji podrabianych dokumentów.
Podpisanie się za kogoś za jego zgodą, czy grozi mi kara?
Podrobienie podpisu to także podpisanie się za kogoś na danym dokumencie za zgodą tejże osoby. Jest to na tyle ciężka do udowodnienia sprawa, że sąd często stara się nieco inaczej rozpatrzyć intencje oskarżonego i wymierza mu najniższą z możliwych kar. W tym przypadku ważną rolę odgrywają intencje, a także ochrona interesów poszkodowanego.
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie obrony karnej, skontaktuj się z nami. Oferujemy Ci opiekę prawną na najwyższym poziomie. SLM Adwokaci – Prawo Karne.
Przeczytaj więcej – Prawo Karne
Co grozi za złamanie ciszy wyborczej?
Zadzwoń lub napisz do nas Kontakt z kancelarią adwokacką Opole – SLM AdwokaciCisza wyborcza jest jednym z kluczowych elementów procesu wyborczego w Polsce. Wprowadza się ją w celu zagwarantowania równych szans wszystkim kandydatom...
Jak działa spółka z o.o.? Praktyczny przewodnik
Jak działa spółka z o.o.? Praktyczny przewodnik Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) jest jedną z najpopularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Jej struktura, zasady funkcjonowania oraz korzyści związane z jej...
Ochrona sygnalistów – kogo dotyczy?
Ochrona sygnalistów – kogo dotyczy? Ochrona sygnalistów zyskuje na znaczeniu w kontekście funkcjonowania nowoczesnych organizacji. Wprowadzenie unijnej dyrektywy 2019/1937 nakłada na pracodawców obowiązek stworzenia systemów ochrony dla osób zgłaszających...