Zadzwoń lub napisz do nas
Kontakt z kancelarią adwokacką Opole – SLM Adwokaci
Kiedy słyszymy słowo alimenty, przed oczami mamy przede wszystkim rozwód i podział władzy rodzicielskiej między partnerami, jednak alimenty mogą zostać zasądzone również podczas trwania małżeństwa. Aby do tego doszło muszą zostać spełnione pewne warunki, o których wspominamy w poniższym tekście.
Kiedy możliwe jest uzyskanie alimentów na dziecko bez rozwodu? Czym jest zaspokajanie potrzeb rodziny? Na te i na inne pytania odpowiadamy w tym artykule.
Obowiązki małżeńskie według prawa
Podejmując decyzję o zawarciu związku małżeńskiego, należy zdawać sobie sprawę, że każdy z partnerów otrzymuje nowe prawa i obowiązki określone przepisami prawnymi. Małżonkowie nie tylko są zobowiązani do wspólnego pożycia, ale również do służenia sobie wzajemnie pomocą i zachowaniem wierności. Ich obowiązkiem jest również współdziałanie na rzecz dobra w założonej przez nich rodzinie.
Pomoc, którą mają sobie wzajemnie dostarczać małżonkowie podzielić można na pomoc materialną i uczuciową/duchową. Ta pierwsza została doprecyzowana w przepisach Kodeksu Rodzinnego. Wskazuje ona szczególnie na obowiązek zaspokajania potrzeb rodziny. Sfera materialna oznacza także współdziałanie dla dobra założonej rodziny dzięki wspólnemu zarządzaniu majątkiem obojga partnerów.
Obowiązek zaspokajania potrzeb rodziny – czym tak właściwie jest
Na wstępie należy zaznaczyć, że zaspokajanie podstawowych potrzeb rodziny należy wykonywać według własnych sił, a także możliwości majątkowych i zarobkowych każdego z rodziców. Co istotne, za zaspokajanie potrzeb rodziny uważa się również sytuacje, gdy jedno z małżonków decyduje się na wychowaniu dzieci oraz prowadzeniu gospodarstwa domowego bez podejmowania pracy.
Kiedy obowiązek ten uważa się za nieaktualny? W momencie orzeczenia przez sąd, że małżeństwo dobiegło końca na mocy rozwodu lub w momencie orzeczenia separacji. Zatem obowiązek zaspokajania potrzeb rodziny uznaje się za obowiązek alimentacyjny w trakcie trwania małżeństwa. W praktyce oznacza to, że małżonkowie mają prawo żądać od drugiego partnera roszczeń majątkowych, polegających na:
- świadczeniach majątkowych,
- zabezpieczeniu świadczeń majątkowych (postępowanie rozwodowe).
Jaka wysokość alimentów
Prawo nie przygotowało ścisłych kryteriów mogących jasno określić wysokość alimentów. Za wyjściowe uznaje się stwierdzenie, że każdy z małżonków powinien żyć na równej sobie życiowe, wraz z dziećmi. Wobec czego wysokość alimentów uzależniona będzie od:
- dotychczasowego statusu materialnego rodziny,
- jej liczebności,
- usprawiedliwionych potrzeb każdego z członków rodziny,
- możliwości majątkowych obojga małżonków,
- możliwości zarobkowych obojga małżonków
Z tego też powodu, przy ustalaniu wysokości świadczenia alimentacyjnego dochody faktycznie nie są istotne. Istotne są możliwości majątkowe, jak i zarobkowe obojga małżonków.
Alimenty na dziecko
W trakcie małżeństwa można zażądać alimentów na dziecko. Według Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, każdy z rodziców zostaje zobowiązany do świadczeń alimentacyjnych względem wspólnego dziecka.
Alimenty na dziecko i na małżonka mogą być dochodzone podczas jednego postępowania sądowego, jeśli w obu przypadkach występuje obowiązek zaspokajania potrzeb rodziny.
Podsumowanie
Jak wynika z powyższego tekstu istnieje możliwość wniesienia sprawy o alimenty również w trakcie trwania małżeństwa. Należy jednak udowodnić przed sądem, że wysokość dotychczasowej stopy życiowej wspólnie założonej rodziny oraz jej możliwości majątkowe i zarobkowe obojga partnerów, pozwalają na zaspokojenie potrzeb rodziny, jednak jeden z małżonków zaniechał tego działania. Dodatkowo małżonkowie, w trakcie trwania małżeństwa, małżonkowie mają prawo dochodzić przed sądem alimentów na dziecko.
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie alimentów, skontaktuj się z nami. Oferujemy Ci opiekę prawną na najwyższym poziomie. SLM Adwokaci – Prawo Rodzinne.
Zobacz pozostałe wpisy blogowe – Prawo Rodzinne
Kiedy sąd odmówi zniesienia współwłasności?
Kiedy sąd może odmówić zniesienia współwłasności? Zniesienie współwłasności to proces, który nie zawsze jest prosty. W pewnych przypadkach sąd może odmówić zniesienia współwłasności, kierując się przepisami prawa i szeroko pojętym dobrem...
Jak działa fundacja rodzinna?
Jak działa fundacja rodzinna? Fundacja rodzinna to nowa instytucja w polskim prawie, która została wprowadzona w celu zapewnienia sukcesji w przedsiębiorstwach rodzinnych. Bazuje ona głównie na przepisach Kodeksu spółek handlowych, choć istnieją pewne...
Co grozi za niepłacenie alimentów
Zadzwoń lub napisz do nas Kontakt z kancelarią adwokacką Opole – SLM AdwokaciW naszej kancelarii adwokackiej często spotykamy się z pytaniami dotyczącymi obowiązku alimentacyjnego. Jest to temat, który dotyka wielu rodzin...